Jakie mogą być efekty stosowania jogi?

joga

Współcześnie coraz większa intensywność życia, wywołana natężeniem pracy i ciągłym pędem, zmusza do poszukiwania różnych form aktywności, najlepiej połączonych z wyciszeniem. Z tego względu popularność zyskuje joga, która pozytywnie oddziałuje zarówno na ciało, jak i ducha.

Pozytywnie wpływ jogi

Znaczącym atutem jogi (czytaj też tutaj) jest fakt, że jest to bezpieczna forma aktywności, która rzadko prowadzi do urazów czy dyskomfortu, a wykonywana poprawnie niesie ze sobą szereg zalet. Jest też oparta na ćwiczeniach, które można dostosować pod osoby praktycznie w każdym wieku, oczywiście będąc świadomym własnych ograniczeń ruchowych, które z czasem będą ustępowały. Niektóre efekty widoczne są dopiero po jakimś czasie, lecz pozycje przyjmowane w ramach tych ćwiczeń w szerszej perspektywie pomagają na poprawę sylwetki. Dotyczy to zarówno prostowania pozycji (szczególnie pleców), jak i pozytywnego wpływu na naszą wagę, bowiem długofalowo jest to aktywność prowadząca do pobudzania metabolizmu oraz wykorzystywania większej liczby grup mięśniowych, co skutkuje smuklejszym ciałem. Oprócz tego pozwala na unormowanie oddechu oraz poprawę krążenia, przez co jest cenionym zajęciem także dla osób starszych czy kobiet w ciąży.

joga

Joga niweluje stres

Poza efektami związanymi z fizycznymi aspektami ciała, joga pomaga na wyciszenie oraz rozluźnienie, tym samym niwelując stres dnia codziennego. Odpowiednie i regularne wykonywanie takich ćwiczeń prowadzi do większej świadomości własnego ciała, dlatego osoby praktykujące tę aktywność często decydują się także na zmianę swojej diety oraz codziennych nawyków. Na pewnym etapie może się zatem stać nie tylko formą ćwiczeń oraz odprężenia, ale sposobem na ogólne samodoskonalenie oraz wewnętrzny rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *