Jak tworzyć mandale?

mandale

Z uwagi na uspokajający i jednocześnie twórczy charakter mandale mogą tworzyć zarówno dzieci, jak i dorośli. W jaki sposób należy się do tego zabrać?

Mandale i ich formy

Popularną metodą jest po prostu sięganie po gotowe mandale – to znaczy szablony, które jedynie się koloruje. Oczywiście to także może pomóc, lecz będzie to wtedy głównie działanie relaksacyjne. By dodatkowo rozwijać się twórczo, lepiej zdecydować się na pracę od podstaw, a więc przygotowanie własnego motywu. Przyda się do tego duża kartka papieru oraz podstawowe akcesoria takie jak ołówek, cyrkiel oraz kredki. Można też skorzystać z innych materiałów jak papier kolorowy, wycinki gazet czy tak naprawdę cokolwiek innego, co pobudza naszą kreatywność. Warto pamiętać również o możliwości przygotowywania ich w naturalnych warunkach – układać z patyków i żołędzi w lesie czy tworzyć z piasku i muszli na plaży. Przy tworzeniu przeważnie rozpoczyna się środka i idzie w stronę krawędzi okręgu, choć równie dobrze można zastosować wariant odwrotny, zależnie od tego jak będzie nam wygodniej.

Jak podejść do pracy nad mandalą?

Poza samym faktem stworzenia takiego motywu istotne jest odpowiednie przygotowanie i podejście do samego procesu. Ma on działać uspokajająco, a w trakcie samego tworzenia musimy utrzymać maksymalną koncentrację. Trzeba zatem zawczasu przygotować sobie wszystkie przybory i materiały, by nie trzeba było chodzić do innego pomieszczenia i czegoś dobierać. Ważny jest też sam nastrój – powinniśmy pracować w ciszy (ewentualnie przy spokojnej muzyce relaksacyjnej), a zamiast pełnego światła postawić na świeczkę lub drobną lampkę. Przed przystąpieniem do działania należy zamknąć na chwilę oczy i wyrównać oddech. Podczas samego tworzenia istotne jest z kolei to, by działać spontanicznie i instynktownie, zwłaszcza względem doboru kolorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *